יום שני, 27 בפברואר 2017

סיור ברים בחיפה בטעם בירת GUINNESS

בירת גינס Guinness היא בירה כהה שנוצרה באירלנד ב 1759. ניתן להשיג אותה מהחבית בברים רבים ברחבי בארץ. נתון מפתיע התגלה, שהברים בחיפה מוכרים פי 2 בירת גינס מכל ממוצע של בר אחר בארץ. על כן, החליטו המשווקים של בירת גינס Guinness על יום סיור בברים המיתולוגיים של חיפה. מסתבר ש'הסצנה' החיפאית (בעיקר באזור הנמל/עיר תחתית), החלה עוד בימי הבריטים. חיפה בתור עיר נמל אירחה אנשי ים כל יום ולילה ודאגה לצרכי הבילוי שלהם ברגע שהגיעו אל חוף מבטחים. מכאן הורשה רצועת הברים על חוף הנמל של חיפה וכך גם הושרשה מסורת שתיית הגינס Guinness אצל החיפאים עצמם. בכל המקומות שביקרנו הבעלים עדיין מגיע לעבוד, לקצוץ, לבשל ולהכין לאורחים שלו. אני זכיתי לבקר בפינות החמד האלה. כולם במרחק פסיעות מתחנת הרכבת וקרובות אחת לשניה.תחנה ראשונה - מעיין הבירה

בר שהוקם בשנת 1962. הבר בבעלות משפחת מאיר החל כבר עם מנות בשריות, בייחוד מהמטבח האירופאי. אט-אט הפך המקום לאבן דרך לימאים שעגנו בחיפה ולתושבי האזור. עם השנים גם בסצנה התל אביבית שמה של 'מעיין הבירה' הלך לפניהם. מעיין הבירה פתוח כל יום עד 17 בערב, ועדיין מלא אנשים כל צהריים. בימי שלישי וחמישי הבר פתוח עד השעות הקטנות של הלילה ותוכלו למצוא בו גם אורחים מתל אביב. מוזיקה מסורתית תקבל את פניכם, לצד חמוצים אירופאים, כבד קצוץ, איקרה, ורינקס. אפשר לראות את הנשים יושבות בבר ומכינות את הורניקס עבודת יד מומלץ מאוד.

מעיין הבירה, נתנזון 4 חיפה, https://www.facebook.com/MaayaNHabira/?fref=ts

תחנה שנייה העוגן

בר שהוקם ב 1942 והוכרז גם במשך השנים כבר הותיק הפעיל ביותר בארץ, ב 1962 נרכש על ידי יוסי פינ קוס ימאי ניצול שואה שהחליט לתקוע עוגן ולהרים מקום בחיפה. העוגן היה המקום של הימאים הבריטים ועם השנים בנו של יוסי - גיל לקח את המקום לפיקודו. המקום גם מגיש מנות איקרה, סלט כרוב מאוד טעים, איקרה מעולה - אחת האיקרות הטובות שאכלתי! 


תחנה שלישית הסנדק

פאב הסנדק הוקם ב 1979 על חורבותיה של מרפאה לחיילים הבריטיים. סוד הקסם של המקום, הוא ראשית בנוף - הסנדק ממוקם דיי צמוד על מסילות הרכבת ובעל מבנה מאורך עם חלונות מלבניים. כל פעם שעוברת רכבת היא מצלה על המקום למול הים הנפרס. הסנדק מלא בתמונות של הסנדק ומרלון ברנדו ובעל אוירה קסומה וכיפית. את חיכם יענגו פלטות נקניקים וגבינות. 

הסנדק: קדושי בגדד 30, חיפה

תחנה רביעית ואהובה עלי - קלמניס 

בר הקלמניס הוקם ב 1992 בנמל חיפה (ועשור לפני כן במרכז הכרמל), קלמן הבעלים הקים את המקום כבר בירטי/אירי לכל דבר גם בעיצוב וגם באוירה, במוזיקה ובמנות. לפני מספר שנים ביקר קלמן ביוון והחליט לחזור לשורשים. העיצוב הפך אותנטי, המוזיקה יוונית-טורקית והמנות כל כך טעימות. סינטה כבודה מעולה, פלמידה כבודה מצויינת, קבב טלה עסיסי וטעים. מבחינה קולינרית קלמנ'ס מאוד מגרה ואיכותי. ראייה לכך, אחרי שאלכנו בכל בר כבד קצוץ/איקרה, פה קיבלנו מנות אחרות וגם עשירות בטעם. 

קלמניס: הנמל 3 עיר תחתית, https://www.facebook.com/kalmamspub/?fref=ts
קרדיט צילום: תמר מצאפי

אז מה מיטש? קבב רומני

בשוק הכרמל הקולינרי שלנו, נפתח לפני שבוע מקום אחד, כל טהרת הקבב הרומני בלבד. למה? כי אין מקום שמתמחה בקבב רומני והוא נגיש לצעירים ועם וו...